Bedava İnternet

Ünlü Çinli marka Huawei A.B.D. ambargosu yedi.

Ünlü Çinli marka Huawei A.B.D. ambargosu yedi.

Ünlü Çinli marka Huawei A.B.D. ambargosu yedi.

Huawei Technologies Co. Ltd. şirketi olan HUAWEI, Çin’de Şenzen şehrinde merkezi bulunmakta ve hemen hemen dünyada en iyi bilinen markalar arasına belki en hızlı giriş yapan markadır.
2010 yılı bilgilerine göre 140.000 civarında çalışanı olan şirketi genelde cep telefonları ile tanımaktayız. Ancak internetin ağ altyapısı olan iletişim teknolojilerinde Cisco isimli network markasından sonra dünyada en çok kullanılan marka. Örneğin, swith, modem, router gibi ürünlerde çok öne çıkmasa da, ağ ve internetin yapı taşları bu ürünler üzerinden kurulmakta. Huawei markasınında bu pazarda cep telefonu pazarında olduğu gibi büyük bir payı mevcut.

Kısaca Huawei hakkındaki genel kültür yazımızı okudu iseniz, detaya geçelim.
2018 Aralık ayında, Huawei’nin sahibinin kızı ve Mali İşler yöeticisi (CFO) Meng Wanzhou’nun, Washington’ın İran yaptırımlarını aştığı durumu ile Kanada’da tutuklandığı haberi duyulmuştu.

A.B.D yönetimi gerek mali yaptırımlar, gerek ise Huawei cihazları ile casusluk gibi bir çok konuyu ele almakta.

Gelinen noktada, Google Android dağıtım sözleşmesini Huawei ile bitirdi. Şu ana kadar satılan Huawei android ürünleri için sorun yok ancak, bundan sonraki ürünlerinde Android yazılımı kullanımı sıkıntıya girmiş bulunmakta.


Huawei cephesinden, 2019 3. çeyreğine kadar Huawei kendi üretimi farklı bir işletim sistemini devreye alınacağını duyurdu. Android işletim sistemine karşı, Apple dışında, Nokia ve farklı işletim sistemleri karşı koyamadı. Huawei için ölüm kalım meseleleri olacağını tahmin etmek güç değil.

Eğer Huawei’nin üreteceği yazılım en az android kadar iyi olmaz ise dünya piyasalarınden yerini korumasına pek ihtimal yok.

İşin bir diğer perde arkası ise aslında dönüp dolaşıp, paraya dayanıyor. Huawei’nin cep telefonu pazarında elde ettiği başarı, A.B.D.’nin yerli markası Apple‘ı zorlamaya başlamış, dahası 4G teknolojisinden sonra duyurulan 5G teknolosinde de Huawei’nin gerk patent, gerek dağıtım, gerekse farklı markalara üretim için ön sözleşmeleri A.B.D.’yi kızdırmış.

Şu ana kadar gelen son darbe ise, teknik konularla ilgilinenelerin aşina olduğu ARM çip markasından geldi. İngiliz çip tasarım firması ARM, özellikle Huawei’nin kirin işlemcilerinin yapılarında sözleşmeli çalışmakta idi. Sözleşmeyi fes eden ARM firması, yeni çıkacak Huawei’nin işlemcileri için kötü haber demek. İşlemci üretimi için desteği kesilen Huawei, alternatif bir çıkış bulacak mı hep birlikte göreceğiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.