Bedava İnternet

Huawei P30 Pro Özellikleri

25.05.2019
275
Huawei P30 Pro Özellikleri

Önceki yazımızda Huawei markasında biraz bahsetmiştik. Markanın amiral gemisi P30 Pro modeli özelliklerini vereceğiz.

P30 Pro modeli için tanıtım slogona “Fotoğrafçılığın Kurallarını Yeniden Yazın” olarak lanse edilmiş olan model için anlaşılacağı üzere, özellikle fotoğraf çekim yeteneklerine vurgu yapılmış.

Ünlü Leica markalı lenslere sahip , 4 adet kamera işlevi ile, süper yaklaştırma özellikli, 40 megapixel çözünürlükte fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra 20 megapixel ultra geniş açı ile etkiliyeci fotoğraflar da tercih edilebiliyor.

Dahası yapay zeka ile fotoğraf işleme ve optik titreşim engelleme yetenekleri mevcut. (bunlar hep para)
P30 Pro modeli süperzoom olarak bahsedilen yaklaştırma yeteneği ise 10x zoom yani görüntüyü 10 kat bozulma olmadan yaklaştırabilmekte. Bozulsun derseniz yani bulanıklaşarak dijital zoom ile 50x  yaklaştırabiliyor. Bu yeteneğe sahip fotoğraf makineleri bile biraz lükse kaçar.

Yetmedi, geceleri daha net ve aydınlık fotoğraflar elde etmek de mümkün. Yapay zeka işlemcisi fotoğraflara HDR+ plus özelliği katarak, hem – , hem + pozlamanın harmanlanmış hali size çok çok daha doygun renklerde üretim yapıyor.

Ön kamerasının arka kameradan kalır tarafı yok gibi. P30 Pro da ön kamera 32 megapixel.

Kendine has video düzenleyicisi, alternatif uygulama aramanıza gerek olmadan işini yapıyor.

Kamera faslını geçip diğer özelliklerine de göz atalım hemen.

6,47″ OLED teknolojili ekran, ekran üzerinde parmakizi okuyucu, akustik üst hoparlör, IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık gibi özellikleri mevcut.

İşlemci ise Kirin 980 isimli 7 nm üretim teknolojisinden elde edilmiş son model. 256 gb depolama ve 8 gb ram performansı garantiliyor. Bu işlemci yazımız yaıldığı an itibari ile en iyi 10 android performansı arasında yer alıypr.

Beklentileri karşılayabileceğini düşündüğümüz 4200 mAh değerindeki pil, aktif kullanımda günü kurtaracak kadar güçlü. Ve uygun şarj cihazı ile 30 dakikada yüzde 70 şarj edilebileceğini vaad ediyor.

Kablosuz şarj uyumu olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Tabi son trend ters şarj olayı bu modele yakışmış. Kablosuz şarj alan başka bir telefona batarya gücünüzü paylaştırabilirsiniz.

Söylemediğimiz ayrıntılarda ise P30 Pro ile gelen bir kaç uygulama bulunuyor.

Sonuç olarak baktığımızda 7000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak için yeterli özellikler mi değil mi sorusu ile baş başbaşa kalıyoruz. Şu an için gerçekten etkileyici ve benzersiz kamera özellikleri sunan P30 Pro, diğer yandan memleketlisi Xiaomi, Oppo gibi markaların örneğin Xiaomi Mi9 a göre kamera dışında çok büyük farklar barındırmıyor. Nerede ise yarı fiyatının biraz üzerinde bir rakama mal olan rakibi varken P30 pro statüsüne, ille de en iyi fotoğrafı ben çekerim diyenler ve 7000 TL’yi gözden çıkaranlar için tercih sebebi olacaktır.

Fotoğraf merakı ileri olanlar genelde teknik kısımlara çok önem vermezler ama gözden kaçırılmaması gereken, Huawei için google android amborgusu haberi mevcut.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.