Bedava İnternet

Huawei Krizinde Sular Durulmuyor

09.06.2019
271
Huawei Krizinde Sular Durulmuyor

Huawei Krizinde Sular Durulmuyor

ABD yaptırımları ile başbaşa kalan Çin’in dev şirketi Huawei krizi gün geçtikçe derinleşiyor.

Yaptırımlara ABD ve müttefiklerinden baskılara bir yenisi daha eklendi. Sosyal medya konusunda ilk akla gelen Facebook Huawei için yaptırımlara katıldı. Daha önce işetim sistemi Android ve çeşitli chip üreticileri gibi bir çok firmanın yanısıra, hemen hemen her telefonda kullanılan sosyal medya uygulaması facebook da Huawei için yaptırım uygulamaya karar verdi.

İşin aslında Facebook ve Google gibi firmaların bu kampanyalara ABD hükümetinin baskısı ile katıldığını söylemek zor olmaz. Çünkü gerek reklam gerekse bilinirliklerini artırmak için dünyanın her yerinde google android ve facebook kullanımı artırmak için ciddi harcamalar yapmakta. Baktığımız zaman Huawei yaptırımına katılmak aslında bu markalar için zarar ifade etmekte. Ancak, lisanslarını ve oluşumlarını ABD ile göbekten bağladıkları için mecburen karar aldıkları görünüyor. Teknolojinin ve yaptırımların savaş alanına döndüğü günümüzde, Çin ve ABD’nin sonraki hamlesini merakla bekliyoruz.

Facebook olayının detaylarında ise;

Facebook ve Facebook messenger, satılan Huawei telefonlarda standart olarak yüklü gelmeyecek olmasını kapsamakta. Ancak kullanıcı isterse apk dosyasını gerek marketten, gerek ise farklı yollardan yükleyerek kullanabilir durumda olacak.

Büyük bir sıkıntı olacağını düşünmediğimiz boykotun, Facebook’un ABD hükümeti ile geçirdiği sıkıntılı günlerde düşünüldüğünde, hükümete biraz daha yanaşması olarak yorumlayabileceğimiz bir olay.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.