Bedava İnternet

Havadan Uydu İnternet Starlink Projesi

16.06.2019
352
Havadan Uydu İnternet Starlink Projesi

Tesla elektrikli otomobil, SpaceX roket projesi, Mars yolculuğu, yer altı hızlı ulaşım tünel projesi Hyperloop ve bir çok çılgın projeyi mutlaka duymuşsunuzdur.

Elon Musk bu projeleri hayata geçiren CEO ve fikir babası. Ne kadar ütopik gelsede hayal ettiklerini bir bir hayata geçiriyor. Otomotiv endüstrisi, çok güçlü petrol bağımlısı ve dünya ekonomisini yönetir  durumda iken, bu endüstriye kafa tutan sıfırdan elektrikli otomobilleri TESLA ile gerçekleştirdi. Hem de daha üretilmeden satmaya başlayarak, çok büyük güven kazandığınuı kanıtladı.

Son günlerde hatay geçen projesi, STARLINK projesi de, ilk adımını attı. Düne kadar, atmosfere uydu taşıyan roketler tek kullanımlıktı ve çok yüksek maliyetleri ile belirli bir kaç şirket tarafından fırlatılabiliyordu. SpaceX şirketinin yıllardır üzerinde çalıştığı roket sistemi ise bu düzeni kökten değiştiriyor. Falcon serisi roketler, bu güne kadar düşe kalka yola devam etti. Falcon9 roketi ise artık tekrar tekrar kullanılabiliyor. Uzaya roket göndermek isteyen özel şirketler ve ülkelere hizmet vermeye başladı bile.

Starlink projesi de, Falcon9 roketi ile hayata geçti. Detaylarında da bahsedelim.  Starlink uydu aracılığı ile havadan tüm dünyaya ekonomik ve hızlı internet hizmeti sağlamak amacı ile hazırlanan projede, çok sayıda minik uydu bulunuyor. Kabaca anlatmak gerekirse, dünyanın etrafını atmosferde saracak, minik uydular ağından bahsediyoruz. Projenin nihayetinde, tıpkı bir zırh gibi çepeçevre saran uydu ağı ile kör nokta kalmadan internet ve iletişim ağı kurulması planlanmakta. Proje tamamlandığında şu an kullandığımız internet hızının 40 kata kadar artması öngörülüyor.

Kısaca nedenini de anlatalım. Kullandığımız internetin çok büyük kısmı, yerel ve uluslar arası kablo ağı ile iletilmekte. Bu kabloların çok büyük oranda fiber optik, taşra ve eski döşenmiş olan yerlerde bakır kablolardan oluşuyor. Asıl zor maliyetli olan kısım ise, deniz altı, okyonus altı kablolar. Gerek döşemesi, gerek onarım ve artırım maliyetleri toplamda milyarlarca dolar seviyesinde maliyetleri buluyor. Kalan aktarımlar ise uydulinkleri ile sağlanıyor ki, bu güne kadar uydu üretim, gönderme işletim ücretleri de milyarlarca dolar ile ifade ediliyor.

Elon Musk bu altyapı endüstrisine de parmağını sokarak, aslında bir çok firmayı ve kişiyi rahatsız etmekte. Ancak amaç toplumun çıkarınlarını koruduğu için, büyük destek gördüğünü söylebiliriz.

Starlink projesi kapsamında, ilk etapta 60 adet uydu geçtiğimiz ay, 550 kilometre yukarıda, dünyanın yörüngesine göndedirildi ve yerleştirildi. Her bir mini uydu 227 kilogram ağırlığında. 2020 yılı içerisinde toplam 420 adet daha mini starlink uydularından yörüngeye konuşlandırılıması planlanıyor. Şuan atmosferde 2000 kusur adet toplam uydu dönmekte. Starlink ise sadece kendi mini uydularını, 12000 adete artırarak atmosferde bir uydu ağı örme hayali yolunda devam ediyor.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.