Bedava İnternet

Emekli Maaşına haciz gelir mi?

12.06.2019
262
Emekli Maaşına haciz gelir mi?

Bankalar için en değerli müşteri potansiyeli, emekliler ve memurlardır. Nedeni ise, sabit devlet garantisi olan bir geliri olması, bu gelir ile düzenli olarak ödemelerini yapabileceğidir.

İhtiyacınız doğrultusunda, bu ihtiyaç borç ödemek, yeni bir ev almak, otomobil satın almak, tatil ve benzeri durumlarda, bankalara başvurarak kredi talebinde bulunursunuz. Banka kredi için size bir faiz tablosu sunar. Örneğin 10.000 TL kredi ve 36 ay ödeme seçeneği ile toplam ne kadar ödemeniz gerekeceği, aylara düşen ödeme tablosu gibi bilgileri size aktarır. Neticede siz işinize görebileceğiniz bir tutarı bankadan çekersiniz. Sonrasında da aylık ödeme tablosunda belirtildiği üzere bankaya ödemeleriniz yapmanız gerekir.

Ancak her zaman işler istediğimiz gibi gitmez. Yani bir kaza geçirebilir, hırsız veya dolandırıcılağa uğrayabilir, beklemediğiniz başka bir ödeme ile karşılaşır ve bankaya ödemeniz gereken kredi taksitini ödemeyemezseniz ne olur?

Kanunen emekli maaşına haciz gelmemesi gerekir. Ancak bankalar, bir çok farklı yol deneyerek emekli maaşına haciz uygulamaya çalışır.

Emekli iseniz ve yaşınız 70 üzeri ise, bankalar size kredi vermemek için direniz. Ölüm olasılığı gibi konuları göz önüne alarak, yüksek faiz oranları ve sağlam bir kefil isteyeceklerdir.

Maaş aldığınız bankanın kuralları, katı ise farklı bankalardan da kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü her banka farklı kredilendirme puanı bulunmaktatır. Yani bir banka kredi vermezken, bir diğeri rahatça kredi verebilir.

Emekli maaşı kanunen, banka veya farklı bir kurum tarafından haczedilemez. Bankalar, SGK, Vergi Daieresi gibi kuruluşlar da buna dahildir.

Emekli Maaşına haciz gelir mi?

Ancak bankaların uyanıklığı bu durumda ortaya çıkıyor. Size kredi çekmeniz için hazırlanan ve imzalatılan, onlarca sayfalık belgenin içerisinde, küçük puntolar ile göze batmadan, “emekli maaşıma haciz koyabilir” ibaresini yerleştirmekteler. Size kredi satan bankanın çalışanı da bu duruma dahil olarak, size çok fazla gözden geçirmeden imzalamanız için çalışır. Çoğu banka çalışanı ve banka müdürleri kredi satışlarından prim elde etmektedir.

Ancak çok sayıda mağdur bu durumdan etkilenmeye başlayınca, Yargıtay bu durumu gözden geçirerek, bankaların, haksız biçimde sözleşmeye bu tür maddeler koymasını yasakladı. Bu karar sayesinde, emekli ve kredi çekmiş olan kişilerin, emekli maaşları korunmaya alınmış oldu.

Yine de sizin başınıza bu tür bir olay gelir ise, duruma hemen yargıya taşıyarak, bankanın emekli maaşına haciz koymasını engellemeye çalışmalısınız.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.