Bedava İnternet

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

20.06.2019
492
Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

2000 li yılların başından beri her geçen gün yanımızdan ayırmadığımız teknolojik ürün cep telefonlarını alırken nelere dikkat etmeli?

Önce biraz genel kültür ile başlayalım. ilk olarak 90’lı yıllarda aktif kullanılmaya başlanılan cep telefonları polis telsizi kıvamında idi. Tahmin edeceğiniz üzere, bir avuç saygıdeğer ve parası olan kişiler kullanmaya başladı. Aslında daha öncesinde araçiçi NMT şebekesi üzerinden çalışan telefonlar vardı. (nostaljik filmlerde lüx otomobillerin içerisinde görülebilir) Ülkemizde cep telefonu sektörüne Ericsson ve Panasonic gibi markalar giriş yaptı. Yerli sanayimiz çok kısa sürede karşılık vererek üretimleri ile  piyasada yerini aldı. Aselsan ve Karel gibi markaların o zamanlar bile bu teknolojiye sahiptiler.

2000 li yılların başında ise Nokia piyasada ezici bir baskı yaparak, tüm dünyada en çok satılan cep telefonu ünvanını aldı. Bir çok farklı serisi, müzil dinlenebilen, melodileri tuşları ile programlanan, yılan oyunu gibi basit içerikleri olan telefonlar şu an da çok basit gibi gelse de çuval dolusu para karşılığında satın alınabiliyordu.

Nokia markasının asıl fark attığı konu, aslında şu an Google Android iştetim sisteminin başarısında olduğu gibi kendi işletim sistemini kullanıyor ve geliştiriyor olmasında yatıyordu. Cep telefonları sadece basit tuşlara basarak arama yapabilirken, Nokia Symbian ile, müzlk dinletebiliyor, basit oyunları oynatabiliyor ve kısmi olarak programlanabiliyordu.

Ardı arkasına, multimedya ve temel internet özellikleri ile cep telefonları sürekli değişti ve gelişti. Topu topu 20 sene içerinde, hiç bir sektörün hızlı gelişmediği kadar hızle gelişim gösterdi. Öyle ki bu gelişim örneğin otomobil teknolojilerinde olsaydı kaba tabirle, evinizin önünde araba ile gündüz aya kadar gidip gelmek kadar gelişim olurdu.

Değişmeyen tek şey ise cep telefonlarının halen bir çuval para karşılığında alınması oldu. Cep telefonun ana üretim maddeleri arasında bolca kum var yani silisyum. Satın aldığımız başlıca şey aslında işlenmiş bir avuç kumdan ibaret.

Başlığımıza geri dönecek olursak, cep telefonu alırken nelere dikkat etmek lazım?

1- İhtiyaçlarınızı belirleyin.

İyi fotoğraf çekmek herkesin istediği olay. Ancak ne kadar iyi olmalı, kuş kondurmak zorunda mı? Hali hazırda piyasada 1000 TL ve üzeri satılan ürünlerin her birinde oldukça iyi çözünürlüklere sahip donanım mevcut. Şöyle ki megapixel kavramı çektiğiniz fotoğrafın içerisine ne kadar çok detay içereceğini belirtir. Yani 20 megapixel bir fotoğraf çektiğinizde, o fotoğraf dosyasına 20 milyon adet detay noktası eklenir. Ancak her bir pixel doğru şekilde detay içermeyebilir. Yani megapixel tek başına bir şey ifade etmez.  İyi bir sensöre, iyi de bir lens eşlik etmeli. Bunun farkında olan üreticiler ışık geçirgenliği yüksek cam elementli lensler ile iyi fotoğraf kalitesi elde edebilen lensler de kullanmakta. En sık duyduğumuz marka ise Leica olur genelde. Fotoğrafçıların elinde gördüğünüz profesyonel fotoğraf makinelerin bir çoğu düne kadar 6 ile 12 megapixel arasında değişmekte idi. Bu makineler ile düğün çekimlerinden katalog çekimlerine uzanan bir çok kaliteli iş halen çıkmakta. O yüzden fotoğraf çekiminde en iyisi olsun demek, en pahalı olsun demek ile aynı şey. Üreticiler de kullanıcıların bu isteğini yerine getirirken karlılıklarını düşünmeyi ihmal etmemişler.

2- İşlemci gücü

Cep telefonunu ile gün boyu neler yapacaksınız. Konuşmak, müzik dinlemek, not almak başka? Bu tür basit işelmler için amiral gemisi en yüksek modeli almanıza gerek yok.  Cep telefonları için 2 farklı işlemci markası popüler Qualcomm ve MTK. Aynen bilgisayar işlemcilerinde olduğu gibi INTEL ve AMD yarışı gibi. Mobil işlemcilerde Qualcomm firmasının borusu ötüyor. Şu an piyasada görülen en yüksek modellerin işlemcisi genelde Snapdrogon 855 modeli işlemci. Bunun yanısıra Snapdrogon 400 ve 600 serisine yeni eklenen 700 serisi de mevcut. Telefonun performansını belirleyen ana özellik işlemcinin aldığı skor. Telefonların hızlerını karşılaştırmak için ANTUTU Benchmark skorundan faydalanabilirsiniz.  En yüksek skor en hızlısıdır. Satın almadan önce veya satın aldıktan sonra Antutu Sitesi tıklayarak değerlerini öğrenebilirsiniz. Eğer son sürüm oyunlar derseniz o zaman işler değişir ve en performanslı ürünlere göz atmanız gerekir.

3- Garanti, Servis ve Yedek Parça

Son 20 yıldır, General Mobile ve Vestel servisi dışında, çok hızlı teknik servis desteği garantisi veren bir firma çıkmadı. Ki General mobile firması da, aynı seri üretim yaptığı cihazlarda kalitesini koruyamadı. Örneğin ürettiği bir seri model içersine bazı partide farklı farklı ekranlar kullanarak, bilinçli olan kullanıcıları kendisinden uzaklaştırdı. Genelde servisi ürün verdiğiniz, ilk kullanıcı hatası olduğu üzerinde dururlar. Sanki ürün hatalı üretilemezmiş gibi. Garantiye girdiğinde 30 iş günü (42 gün) serviste ürün kalabilir. Ve yedek parçası temin edilemiyor denilirse ucu oldukça uzun bir süre, aylar da geçebilir serviste ürününüz bekleyebilir. Bu bahsettiğimiz oldukça sık karşılaştığımız durumlardan. Apple ise ödediğiniz paranın hakkını veririm dercesine bu tür destek konularında oldukça iyi hizmet vermekte.  Bulunduğunuz yerde servis var mı? Marka gelip geçici çakma bir marka mı ? N11, GG gibi sitelerde, ekran, batarya gibi yedek parçalar satılıyor mu? Eğer yedek parçaları internetten satın alabileceğiniz bir marka ise, ekran, batarya gibi en sık sorun yaşayabileceğiniz bileşenleri hesaplıca satın alarak biraz da el becerisi ile kendiniz değiştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Samsung marka bir telefonunuzun ekranını kırdınız. Servis sizden 500 TL ekran değişimi ücreti istedi. İnternette ekranı 200 TL’ye alıp, youtube’dan ekran değişim videolarını izleyerek 30-40 dakikakada sorunu çözebilirsiniz.  Yerli markamız Vestel ise üretim, geliştirme, yazılım ve destek konularında ise oldukça iyi gidiyor.

4- Garantilimi – El Altından mı Almalı ?

Ülkemiz koşulları malum, vergiler ve dahası 100 liralık ürünü 200 liraya almanızı gerektiriyor. Bunun karşılığında da çoğu zaman doğru çalışmayan teknik servis garantisinden başka bir şey elde edemiyorsunuz. El altından satış olayında ülkemize bir şekilde yurtdışından kayıtsız giren ürünleri kastediyoruz. Şu an için yurtdışından gelen cep telefonlarının dağıtıcı firmanın yasal yollar ile getirilmesi veya pasaporta kayıt edilmesi isteniyor. Çok bilinmeyen diğer olay ise IMEI değişimi olayı ile rahatça çözüm sağlanabiliyor. Imei her bir cep telefonuna verilen benzersiz bir kimlik numarası aslında. Yurt içinde hali hazırda kullanılan eski bir telefonun IMEI numarasını, kaçak yollar ile gelen telefona aktarmak için yazılımsal yollar mevcut. Bu işi yapanlar genelde IMEI değişimi ile telefonları yurtiçinde kullanılır duruma getirmekteler. Şebekeler tanımlanmayan yurtdışı IMEI numaraları malasef arama vs gbi durumlara kapalı olacaktır. Örneğin yurtdışı fiyatı 2000 TL olan cep telefonu ülkemizde 3500 TL garantili olarak satılmakta. El altından IMEI numarası değiştilmiş olan telefon ise 2500 TL gibi rakamlara bulunabiliyor. Tabiki IMEI numarasının değişimi fark edilmesi ve benzeri durumlardan dolayı her an telefonunun kullanım dışında kalabilir. Ayrıca garanti ve teknik servislerinden yararlanamazsınız.

5- Batarya

Gün boyu aktif olarak ne kadar görüşme yaptığınız, ne kadar oyun ve sosyal medya kullanımız olduğu, GPS, Bluetoth kullanımları bataryanın kaç saat telefonu ayakta tutacağı için önemli. Batarya değerinin yanı sıra üreticinin açıkladığı batarya kullanım sürelerini de bakmakta fayda var. Şu an için güncel telefonların geneli aktif olarak 1-1,5 gün olarak dayanmakta.

6- Statü çok mu önemli

Gelelim herkesin çok takıldığı konuya.  Bir cafeye oturduğunuzda, masaya son model telefon koymak çok da önemli mi? Aslında değil. Arkadaşlarınız ve karşınızdakiler satın alma gücünüzü az çok biliyor olacaklar. Maddi durumu 7000 liralık bir telefon almaya uygun olmayan birisi en pahalısını alırsa  genelde hoş olmayan yorumlar gelir. Eski bir telefon kullanmak. Aynı cihazı 5 yıl kullanmak aslında size kenara koyacak binlerce lira kazandırır.

Yazdıklarımızdan sonra, makul fiyata bir telefon almak mı yoksa son model için pahalı rakam ödeyerek en üst modeli almak mı karar sizin.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.